Psycholog, psychoterapeuta – te dwa pojęcia bardzo często są mylone w mowie potocznej i używane zamiennie. Jest to jednak błąd, ponieważ osoby o tych specjalnościach zajmują się problemami nieco innej natury. Zobaczmy zatem, jak odróżnić te dwie specjalności i kiedy udać się do konkretnego z tych specjalistów.
Jakie są podobieństwa między psychologiem a psychoterapeutą?
Psycholog i psychoterapeuta często są myleni w mowie potocznej, ponieważ obaj zajmują się kwestiami ludzkiej psychiki. Obaj omawiają ze swoimi pacjentami problemy, które zostały u nich zaobserwowane, a także starają się je rozwiązać w taki sposób, aby poprawić jakość życia osoby potrzebującej.
Warto także zwrócić uwagę, że wielu psychoterapeutów jest po studiach psychologicznych i ukończyło specjalne szkolenia z zakresu psychoterapii. Nie oznacza to jednak, że tylko psycholog może zostać psychoterapeutą. Studia tego rodzaju ułatwiają osiągnięcie sukcesu jako psychoterapeuta, ale jest wiele osób, które mogą zajmować się prowadzeniem psychoterapii również bez studiów psychologicznych (ale zawsze po przejściu specjalistycznego szkolenia).
Psycholog i doraźna pomoc
Zastanówmy się teraz, jakie są różnice w pracy psychologa i psychiatry. Przede wszystkim psycholog to osoba, która zajmuje się niesieniem doraźnej pomocy pacjentowi. Skupia się na problemach, które występują obecnie i zostały zaobserwowane na przykład jako wynik trudnej sytuacji. Jest on szczególnie ukierunkowany na niesienie pomocy w kryzysie życiowym, który może być spowodowany np. trudną sytuacją materialną, wypadkiem, chorobą czy kataklizmem naturalnym.
Psycholog często zajmuje się także poradami psychologicznymi dla osób, które muszą podjąć trudną życiową decyzję. Pomaga spojrzeć na problem z boku i bez emocji, co często prowadzi do najbardziej słusznej decyzji.
Psycholog zajmuje się często także pierwszą diagnozą pacjenta. Jeśli zaobserwuje, że jego problemy mają znacznie głębszy charakter, może zasugerować mu wizytę u psychoterapeuty i/lub psychiatry. Jest odpowiedzialny wówczas za przeprowadzenie pierwszych testów psychologicznych, co daje podstawę do postawienia diagnozy, a następnie rozpoczęcia dalszego leczenia i terapii pod okiem kolejnych specjalistów.
Czym zajmuje się zatem psychoterapeuta?
Psychoterapeuta jest osobą, która zajmuje się znacznie głębszym wnikaniem w problemy pacjenta oraz jego przeszłość. Często aktualne trudności mają korzenie w dawnym życiu, nawet w dzieciństwie, a także w przeżytych sytuacjach traumatycznych. W przeciwieństwie do psychologa, który zajmuje się bieżącymi problemami, psychoterapeuta ujmuje je najbardziej całościowo i dogłębnie. W związku z tym prowadzi on psychoterapię długoterminową, często przez wiele miesięcy, a nawet lat. Jednocześnie jest ona często uzupełnieniem leczenia pod okiem lekarza psychiatry, co zazwyczaj nie ma miejsca w przypadku kontaktu z psychologiem w bieżących sprawach.