Jak używki wpływają na stan zębów i jamy ustnej?

Jak używki wpływają na stan zębów i jamy ustnej?

Niemalże każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak destrukcyjny wpływ na nasz organizm ma sięganie po używki, które oprócz tego, że uzależniają, nie przynoszą żadnych korzyści dla zdrowia. Zwykle mówi się o nich w kontekście całego organizmu i organów wewnętrznych, które najczęściej najbardziej cierpią, a zmiany są nieodwracalne i potrafią bardzo negatywnie wpłynąć na jakość życia, a czasem nawet doprowadzić do śmierci.

Jeśli spojrzeć na używki pod kątem zdrowia zębów i całej jamy ustnej, nie pozostają one bez uszczerbku. W wielu sytuacjach w równym stopniu potrafią doprowadzić do raka jamy ustnej, jak raka płuc, czy poważnych problemów z serce lub nadciśnieniem.

Ludzie, którzy korzystają z używek powinni zwracać szczególną uwagę na stan swojego zdrowia i mieć pełną świadomość konsekwencji, jakie mogą wynikać z używania konkretnych używek i gdzie powinno się skupić szczególną uwagę w kwestiach możliwości pojawienia się niepokojących zmian, które powinny zaalarmować każdego i doprowadzić do wizyty u specjalisty.

Kawa i czarna herbata

Ogromna część społeczeństwa jest uzależniona od tego napoju i o negatywnych skutkach, jakie wywołuje, wiedzą tylko tyle, że mogą pojawić się przebarwienia na zębach, z którymi poradzi sobie każdy dentysta, dobrze zaopatrzony w materiały dla stomatologów i odpowiednią wiedzę. Jednak oprócz przyspieszonego osadzania się kamienia nazębnego, kolejnym negatywnym skutkiem spożywania dużych ilości kawy, obserwuje się u ludzi tendencję do kserostomii, która może doprowadzić do licznych nieprzyjemnych skutków.

Alkohol

O negatywnych skutkach spożywania alkoholu wie każdy, wszyscy również mają świadomość tego, że jeśli jest spożywany z umiarem, potrafi w pewien sposób pozytywnie wpłynąć na zdrowie całego organizmu. Jednak nawet niewielkie ilości potrafią już szkodzić zębom, powodując ciemnienie zębów i zmianę koloru plomb, a czerwone wino, ze względu na swoją kwaskowatość, osłabia szkliwo, co zwykle skutkuje koniecznością udania się do stomatologa, gdzie odpowiedni asortyment stomatologiczny będzie w stanie rozwiązać problem.

Poważne nadużywanie alkoholu może prowadzić nawet do powstania raka jamy ustnej, który obecnie jest jednym z najtrudniejszych do wyleczenia, a odsetek śmiertelności jest bardzo wysoki. Kolejną konsekwencją może być pojawienie się suchości w ustach.

Papierosy i nikotyna

Jedna z najpopularniejszych używek, a jednocześnie największa świadomość konsekwencji zdrowotnych, które mogą wynikać bezpośrednio z jej używania. Mimo to, liczba osób palących stale utrzymuje się na tym samym poziomie, przy czym bardzo niewielu nałogowych palaczy decyduje się na rzucenie palenia. Konsekwencje dla zdrowia mogą być opłakane w skutkach i w najgorszym wypadku doprowadzić do śmierci palacza – podobnie jak w przypadku alkoholu może w skrajnym przypadku doprowadzić do raka jamy ustnej, a w konsekwencji do śmierci.
Z pozoru niewinna przyjemność może okazać się niebezpieczna dla zdrowia i doprowadzić do dramatycznej sytuacji, z którą może być trudno się uporać. Jeśli wziąć pod uwagę fakt, że używki nie przynoszą żadnych korzyści, warto zastanowić się nad sensem zatruwania swojego organizmu zbędnymi do życia substancjami.

Zdrowie