Większość osób uważa, że nacieranie bolącego brzucha to stara metoda naszych babć, która nie zaszkodzi, ale i w niczym nie pomoże. Okazuje się jednak, że delikatny masaż może skutecznie złagodzić dolegliwości. Jak to możliwe?
Zaparcia, wzdęcia, niestrawność i inne problemy trawienne mogą przytrafić się każdemu. Bardzo często są one wynikiem nieprawidłowej diety, przejedzenia, stresu, jedzenia w pośpiechu, ale mogą stanowić jeden z objawów chorób, np. zespołu jelita drażliwego. Większość tego rodzaju dolegliwości można złagodzić sprawdzonymi, domowymi sposobami, w tym przede wszystkim ziołami w postaci herbat, naparów, olejków itp. Wspomagająco warto wykonać delikatny masaż, który może okazać się skutecznym rozwiązaniem, gdyż w procesie trawienia aktywnie uczestniczą również mięśnie brzucha.
Nacieranie bolącego brzucha – jak to działa?
Mięśnie brzucha również uczestniczą w procesach trawiennych. Szczególną rolą odgrywają przede wszystkim ściany jelit, które poprzez sukcesywne skurcze i rozkurcze powodują przesuwanie i trawienie pokarmów.
Masaż działa wspomagająco na łagodzenie bólu brzucha i żołądka, ale bywa też pomocny przy innych dolegliwościach dyspeptycznych, m.in. zaparciach, wzdęciach, niestrawności. Nacieranie brzucha pomaga poradzić sobie z nieregularnym wypróżnianiem i wspiera prawidłowe trawienie ponieważ wpływa na perystaltykę jelit.
Jak masować brzuch, by złagodzić ból?
Gdy pojawią się dolegliwości dyspeptyczne, oprócz doraźnych środków przyjmowanych doustnie, np. w postaci ziołowych naparów, można też wspomagająco nacierać brzuch przez kilka minut. Najlepiej użyć przy tym olejku ziołowego lub preparatu na bazie olejków roślinnych, np. olejku lawendowego, goździkowego, cynamonowego czy mięty pieprzowej. W ten sposób łatwiej będzie przeprowadzić masaż, a jednocześnie skorzystamy z właściwości ziół, które działają rozgrzewająco, rozkurczowo, przyczyniają się do przekrwienia skóry, a dodatkowo wpływają na poprawę samopoczucia.
- Do nacierań wystarczy użyć kilku kropli olejku ziołowego. Bolący brzuch należy masować delikatnie, ale energicznymi ruchami przez kilka minut.
- Przy wzdęciach zaleca się wykonywanie masażu w pozycji leżącej z ugiętymi kolanami. Brzuch nacieramy spokojnie, zaczynając w okolicy wątroby i kierując się do pępka. Czynność można powtarzać tak często, jak to konieczne.
- Przy zaparciach zaleca się nacieranie brzucha przede wszystkim rano, przed udaniem się do toalety. Taki masaż należy wykonywać okrężnymi ruchami, od dołu ku górze, pamiętając przy tym o głębokich wdechach i wydechach.
- Przy dolegliwościach wynikających z zaburzenia trawienia, brzuch należy nacierać wykonując okrężne ruchy w kierunku serca.
- Przy dolegliwościach, w których pojawiają się również mdłości, oprócz brzucha można nacierać również czoło i skronie.