W ciągu ostatnich kilkunastu lat, w świadomości ludzkiej probiotyku zakorzeniły się w naszej świadomości jako korzystne dla zdrowia oraz w pełnie bezpieczne środki. Cały czas dowiadujemy się o kolejnych dobrych właściwościach, jakimi się wyróżniają i cały czas powstają kolejne preparaty probiotyczne. Warto stosować probiotyki, ponieważ mają naprawdę bardzo dobry wpływ na nasz organizm. Jednakże niewiele osób nadal wie, czym są oraz jak działają probiotyki.
Czym są probiotyki i jak działają?
Zazwyczaj probiotyki kojarzą nam się z małymi bakteriam, które chronią nasz przed chorobami. Jest to bardzo dobre skojarzenie, ponieważ są to kultury bakterii, czy też drożdży, które mają za zadanie zachować prawidłową florę fizjologiczną w naszym przewodzie pokarmowym. Zatem, probiotyki to żywe drobnoustroje, które dostarczane są wraz z pożywieniem. To one sprawiają że możemy cieszyć się dobrym zdrowiem. Wiele osób stale zadaje sobie pytanie – jak działają probiotyki. Warto zatem skupić się właśnie na tym, jak działają probiotyki. Mianowicie tworzą one w obrębie naszego przewodu pokarmowego barierę przeciw chorobotwórczym bakteriom, regulują pracę jelit, poprawiają trawienie oraz wchłanianie składników odżywczych z pokarmu, stymulują pracę układu immunologicznego, a do tego wytwarzają substancje, które hamują rozwój niebezpiecznych dla organizmu chorobotwórczych patogenów.
Probiotyki a antybiotykoterapia
Probiotyki zawsze powinniśmy przyjmować podczas stosowania antybiotykoterapii. Przyjmowane antybiotyki działają na różne sposoby, na przykład usuwają jedynie bakterie, które odpowiadają za daną chorobę, ale niszczą też pozostałe, które są wrażliwe na ich działanie. Jeżeli stosujemy antybiotyki przez długi okres czasu, to wówczas zaburzona jest naturalna flora jelit. Jeżeli w naszym organizmie nie będą znajdować się pożyteczne bakterie, to wówczas może do doprowadzić do kolonizacji jelit niebezpiecznymi patogenami, zarówno innymi bakteriami, jak również grzybami, które mogą siać spustoszenie w naszym organizmie.
Gdzie szukać probiotyków?
Zdecydowanie najpopularniejszymi i najdokładniej zbadanymi probiotykami są bakterie z rodzaju Bifidobacterium i Lactobacillus. Znajdziemy je w specjałach kefirach jogurtach, jak również w maśle, sokach owocowo warzywnych, jak również we wszystkich fermentowanych produktach mlecznych. Ponadto, znajdziemy je również co ciekawe w artykułach kiszonych, takich jak kiszone buraki, kiszona kapusta, czy też ogórki kiszone. Możemy do naszego organizmy dostarczać probiotyki w postaci suplementów diety.
Dowiedź się więcej na https://www.living-food.pl/kuracja-probiotyczna/