Proste aktywności fizyczne, które znacząco poprawiają stan zdrowia

Proste aktywności fizyczne, które znacząco poprawiają stan zdrowia

Historia ruchu – filozofowie, poeci i afrykańscy Buszmeni Ruch to zdrowie – chyba każdy słyszał kiedyś to stwierdzenie. Starożytny grecki filozof Tales z Miletu zapisał, że szczęśliwy człowiek to taki, który posiada „zdrowe ciało i zaradny umysł”, natomiast rzymski poeta Juwenalis ukuł motto, które od tysiącleci towarzyszy sportowcom na całym świecie: „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Aktywność fizyczna od niepamiętnych czasów stanowi podstawowy element wychowania na całym świecie i trudno się dziwić temu nastawieniu – ćwiczenia gwarantują liczne korzyści niezależenie od wieku. Człowiek został stworzony do ruchu i dysponuje niezwykłą wytrzymałością, która umożliwiała pierwotnym łowcom ściganie zwierzyny na dystansach liczących ponad 30 kilometrów! Do dziś ta metoda polowań jest spotykana wśród plemion Buszmenów z pustyni Kalahari w Afryce. Tak niezwykła umiejętność przyczyniła się do powstania hipotezy biegu wytrwałego, która przypisuje rozwój niektórych cech człowieka umiejętności pozostania w ruchu przez wiele godzin.

Jakie korzyści płyną z aktywności fizycznej?

Nawet zwięzła odpowiedź na to pytanie zajęłaby sporo miejsca, ponieważ rozsądna ilość aktywności fizycznej niesie ze sobą ogromną ilość zalet. Osoby dbające o kondycję cieszą się nie tylko lepszą kondycją oraz wzmocnionymi mięśniami, co z kolei odciąża układ kostny i pomaga zadbać o lepsze samopoczucie. Regularny ruch poprawia odporność, zmniejsza między innymi ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, poprawia samoocenę, pozwala utrzymać „zły” cholesterol w ryzach, a także reguluje przemianę materii.

Jak zadbać o zdrowie? Proste aktywności na każdą okazję.

Spacerowanie i bieg – nie można przecenić tych prostych czynności w utrzymaniu kondycji. Nawet 15 minut spaceru dziennie potrafi przynieść fenomenalne rezultaty, wzmacniając układ ruchowy i oddechowy, a także dotleniając mózg. Jogging wymaga nieco więcej przygotowań, gdyż jest to czynność bardziej wymagająca dla organizmu, lecz również przynosi znacznie większe efekty. Warto zaopatrzyć się w odpowiednie buty do biegania damskie oraz zadbać o należyte przygotowania, aby uniknąć kontuzji. Wystarczy regularnie wybrać schody zamiast windy, aby zobaczyć, jak zmienią się nasze łydki.

Jazda na rowerze – ta świetna forma aktywności, która łączy w sobie pożyteczne i praktyczne aspekty ruchu. Korzystając z roweru, możemy oszczędzić pieniądze na paliwie, a także zadbać o środowisko. Wycieczki rowerowe to nie tylko okazja do poprawy kondycji, ale również zwiedzania okolicy oraz spędzania czasu ze znajomymi. Regularna jazda na rowerze znacznie wzmacnia mięsie nóg, ramion oraz obszar kręgosłupa i pozytywnie wpływa na układ krążenia.

Pilates i Joga – elastyczność, relaks oraz rozluźnienie oferowane przez te ćwiczenia pomagają zadbać zarówno o zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Oprócz wzmocnienia stawów, mięśni oraz układu krążenia, joga dba również o odprężenie umysłu. To pomaga obniżyć ciśnienie, a także poziom stresu – wyjątkowo częstej przypadłości w zabieganym świecie. Obydwie formy aktywności charakteryzują się powolnym rytmem, który pozwala ćwiczyć osobom w każdym przedziale wiekowym.

Kalistenika – pod tą grecką nazwą, oznaczającą dosłownie „piękno” i „siłę”, kryją się ćwiczenia, wykorzystujące masę naszego ciała. Mowa tutaj o brzuszkach, mostkach, pompkach, przysiadach oraz innych aktywnościach, które nie wymagają użycia skomplikowanego sprzętu. Wiele elementów kalisteniki jest obecnych w ćwiczeniach gimnastycznych. Ćwiczenia wykorzystujące masę ciała korzystnie wpływają nie tylko na mięśnie, ale również na ścięgna oraz stawy, zapewniając zrównoważony rozwój ciała. Ogromną zaletą kalisteniki jest możliwość ćwiczeń w domowym zaciszu.

Dom