USG jamy brzusznej – medyczna encyklopedia

USG jamy brzusznej – medyczna encyklopedia

USG jamy brzusznej jest bezpiecznym i bezbolesnym testem wykorzystującym fale dźwiękowe do obrazowania brzucha. Podczas badania urządzenie ultradźwiękowe wysyła fale dźwiękowe w okolice brzucha, a obrazy są zapisywane na komputerze. Czarno-białe obrazy pokazują wewnętrzne struktury brzucha, takie jak wyrostek robaczkowy, jelita, wątroba, pęcherzyk żółciowy, trzustka, śledziona, nerki i pęcherz moczowy.

Kompletne USG brzucha ocenia wszystkie narządy jamy brzusznej. Ograniczone USG brzucha ocenia jeden lub wiele narządów, ale nie wszystkie.

Dlaczego USG jamy brzusznej?

Lekarze zlecają ultrasonografię brzuszną, gdy u pacjenta pojawiają się takie objawy jak ból brzucha, powtarzające się wymioty, nieprawidłowe testy czynności wątroby i nerek lub obrzęk brzucha. Testy ultrasonograficzne w jamie brzusznej mogą pokazywać rozmiar narządów jamy brzusznej i mogą pomóc w ocenie urazów lub chorób narządów jamy brzusznej.

Specyficzne dolegliwości, które ultradźwięki mogą pomóc zdiagnozować obejmują:

  • zapalenie wyrostka robaczkowego,
  • zwężenie odźwiernika (zwężenie dolnej części żołądka, które blokuje przepływ pokarmu z żołądka do jelit),
  • kamienie w nerkach lub pęcherzyku żółciowym,
  • nowotwory, torbiele lub ropnie,
  • nienormalny płyn w jamie brzusznej.

 

Ultradźwięki jamy brzusznej mogą być również wykorzystywane do prowadzenia zabiegów, takich jak biopsje lub wkładanie cewnika w celu zapewnienia dokładnego ich umieszczenia. Ponadto USG brzucha jest  używane do monitorowania wzrostu i rozwoju dziecka w macicy podczas ciąży.

Przygotowanie do USG jamy brzusznej

W rutynowych przypadkach dzieci często wymagają przygotowania przed wykonaniem USG jamy brzusznej, a lekarz może poprosić, aby dziecko nie jadło ani nie piło przez kilka godzin przed badaniem. Jednak w sytuacji nagłej może być wykonane USG jamy brzusznej bez żadnego przygotowania. Powinieneś powiedzieć osobie wykonującej o wszelkich lekarstwach, które dziecko przyjmuje przed rozpoczęciem testu.

Przebieg USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej w Warszawie zwykle wykonywane jest w oddziale radiologii szpitala lub w ośrodku radiologicznym. Rodzice zazwyczaj mogą towarzyszyć swojemu dziecku, aby zapewnić mu wsparcie.

Pacjent zostanie poproszony o rozebranie się od pasa w górę i położenie na stole. Pomieszczenie jest zwykle ciemne, więc obrazy można wyraźnie zobaczyć na ekranie komputera. Sonograf przeszkolony w zakresie obrazowania ultradźwiękowego rozprowadzi jasny, ciepły żel na skórze brzucha. Ten żel pomaga w przekazywaniu fal dźwiękowych. Technik następnie przesunie małą różdżkęna żelu. Przetwornik emituje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, a komputer mierzy, w jaki sposób fale dźwiękowe odbijają się od ciała. Komputer zmienia te fale dźwiękowe w obrazy, które zostaną przeanalizowane. Procedura zwykle zajmuje mniej niż 30 minut.

 

Jeśli masz pytania

Jeśli masz pytania dotyczące USG jamy brzusznej w Warszawie, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Możesz także porozmawiać z technikiem przed badaniem.

USG